Make your own free website on Tripod.com

aitou28.jpg

Home | Links
Bishop Joseph Hitti

josephhitti.jpg

Bishop Emeritus of Saint Maroun's Diocese - Maronite Rite - Sydney

Details

Date of Birth 20th September, 1925
Place of Birth Aitou, North Lebanon, Lebanon

Priesthood

Date of Ordination 24th March, 1951
Place of Ordination Paris, France

Episcopate

Appointed Bishop of Saint Maroun's Diocese - Maronite Rite - Sydney
Appointed On 15th December, 1990
Appointed By Pope Karol Jozef Wojtyla (John Paul II)
Date of Episcopal Ordination 6th January, 1991
Place of Episcopal Ordination Saint Peter's Basilica, Rome, Italy
Principal Consecrator Pope Karol Jozef Wojtyla (John Paul II)
Co-Consecrator 1 Cardinal Giovanni Battista Re
Co-Consecrator 2 Cardinal Justin Francis Rigali

Further Appointments

Other

Introduced into the Diocese The Lebanese Maronite Missionaries in 1993. The Antonine Monks in 1998.

Further Details

Inherited the Diocese of Saint Maroun (Maronite) Sydney, NSW, Australia on 4th March, 1991.

Bishop Emeritus of Saint Maroun's Diocese - Maronite Rite - Sydney

Details

Date of Birth 20th September, 1925
Place of Birth Aitou, North Lebanon, Lebanon

Priesthood

Date of Ordination 24th March, 1951
Place of Ordination Paris, France

Episcopate

Appointed Bishop of Saint Maroun's Diocese - Maronite Rite - Sydney
Appointed On 15th December, 1990
Appointed By Pope Karol Jozef Wojtyla (John Paul II)
Date of Episcopal Ordination 6th January, 1991
Place of Episcopal Ordination Saint Peter's Basilica, Rome, Italy
Principal Consecrator Pope Karol Jozef Wojtyla (John Paul II)
Co-Consecrator 1 Cardinal Giovanni Battista Re
Co-Consecrator 2 Cardinal Justin Francis Rigali

Further Appointments

Other

Introduced into the Diocese The Lebanese Maronite Missionaries in 1993. The Antonine Monks in 1998.

Further Details

Inherited the Diocese of Saint Maroun (Maronite) Sydney, NSW, Australia on 4th March, 1991.
Copyright 2005-07 Aitou. All rights reserved.